+48 600 95 83 93

+48 603 56 56 00

kp@kuklinscyphotography.pl

12-12-2011

Foty na zdrowie – czyli co jest ważne dla fotografa, kiedy macza palce w projektach finansowanych przez urzędy... ;)

Kręcą Cię wystawy? Przeczytaj na co zwracać uwagę przy realizacji podobnych projektów!

 

„Szkolny wyścig po zdrowie” – nie da się ukryć, iż tytuł wystawy do kategorii porywających nie należy. W tym wypadku nie chodziło jednak o PRowskie zagrania, a o osiągnięcie wyznaczonych celów określonych przez MEN w konkursie „Zdrowe dzieci to nasz kapitał”.

 

Fakty: LJK Project – Kuklińscy Photography współpracowało z UKS „Zdrowy Targówek” oraz Szkołą Podstawową nr 206 w Warszawie. Dokumentowaliśmy działania organizowane w ramach wygranego konkursu. Najpierw był Tydzień Zdrowego Żywienia, potem Tydzień Sportu. Dwa wypady do szkoły. Około 80 zdjęć wstępnie wyselekcjonowanych. Ostatecznie 26 wywołanych  wyretuszowanych wielkoformatowych fotek. Kilkanaście/ kilkadziesiąt godzin przygotowań do wystawy i jej ustawianie. Wszystko po to, by mogła towarzyszyć 3-godzinnej konferencji naukowej oraz warsztatom nt. zdrowego trybu życia w DK Świt. Zdjęcia po konferencji zostały przekazane SP 206, która zorganizuje już ich wewnętrzną ekspozycję. Mimo różnych mankamentów – opłacało się!

 

Po tym doświadczeniu dzielimy się na co zwracać uwagę przy podobnej współpracy ze szkołami, gminami itp.:

 

  1. Ustalenie dokładnego zakresu obowiązków. Czy dostajemy pieniądze za fotografowanie i oddanie zdjęć cyfrowych, czy odbitek? Ilu? W jakim formacie? Kto przygotowuje wystawę? Jakie środki są przeznaczone na organizację ekspozycji (nie mylić z usługą fotografowania!)?
  2. Na ile możemy ingerować w wystawę jeśli nie jesteśmy jej organizatorami? Wszak, nasze zdjęcia, to nasza najlepsza reklama! Jeśli uczestniczymy w tym projekcie nie dla pieniędzy, ale dla podniesienia pewnego prestiżu, to lepiej zadbać o to, by profesjonalne fotografie nie były przypięte szpilkami do korkowej tablicy! To w naszym interesie leży przekonanie organizatorów, że lepiej wygląda 10 porządnych dużych zdjęć w eleganckich antyramach niż 100 naćkanych formatek 10x15.
  3. Zgoda rodziców na publikację zdjęć ich pociech w Internecie oraz użycie ich na wystawie. Warto mieć takie zezwolenie nawet w przypadku publikacji zdjęć, gdzie dzieci są jedynie „elementem całości” (art. 81 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych) .
  4. Przy wystawie zostawiamy wizytówki. Koniecznie.

 

 

Na koniec chcę podziękować pani Dagmarze – pomysłodawczyni i głównej organizatorce, za zaufanie i elastyczność. :) Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Oczywiście polecamy się na przyszłość! :)

Favorites

Polecamy:

 


facebook