+48 600 95 83 93

+48 603 56 56 00

kp@kuklinscyphotography.pl

02-10-2012

Jak wybrać fotografa na ślub

Czy warto posłuchać ślubnego fotografa, który radzi jak wybrać no właśnie… fotografa na tą ceremonię? Ja także jakiś czas temu stałem przed dylematem znalezienia profesjonalisty do robienia zdjęć w czasie zawarcia związku małżeńskiego.

 

Będąc wybieranym i wybierającym dostrzegam detale, na które nie od razu zwraca się uwagę. Mam własne spojrzenie i podpowiem Wam jak podjąć słuszną decyzję. Oczywiście nie wyczerpię tego tematu w jednym wpisie i zapewne nieraz będę do niego wracał.

 

Fotografów ślubnych jest wielu i sadzę, że nawet miesiąc przed terminem uroczystości można znaleźć kogoś dobrego. Natomiast polecam poszukiwania rozpocząć wcześniej, nawet z rocznym wyprzedzeniem. Mając więcej czasu możemy dokonać wyboru spokojniej i z lepszym rezultatem. Mamy większy wybór, a jak podpiszemy umowę, to kolejna sprawa „do załatwienia” jest zamknięta – można spać spokojniej.

 

Może zabrzmi to infantylnie, ale muszą podobać się nam zdjęcia fotografa, którego wybierzemy, gdyż prawdopodobnie z naszego ślubu będą wyglądały podobnie. Tym bardziej gdy oczekujemy fotek w konkretnym stylu – zobaczmy czy on spełnia to nasze oczekiwanie. Niestety często problem polega na tym, że na stronie internetowej umieszczane są najlepsze zdjęcia, co nie oznacza, że całość z uroczystości będzie takiej samej jakości. Dobrze jak fotograf na spotkaniu zaprezentuje portfolio, którego nie ma na swojej stronie lub udostępni jakąś zamkniętą galerię.

Możemy poszukać referencji dotychczasowych klientów fotografa na portalach ślubnych, facebooku, czy na jego własnej stronie.

 

Postarajmy się wyczuć jakie podejście ma nasz potencjalny usługodawca do każdego klienta. Czy jesteśmy dla niego „jednorazową przygodą”? Czy będzie chciał utrzymywać z nami kontakty biznesowe? Jeśli fotograf chce współpracować w przyszłości (np. proponuje sesje ciążowe, rodzinne, biznesowe itp.) to mamy pewność, że zrobi wszystko, aby zdjęcia z naszego ślubu były jak najdoskonalsze – przecież one mają nas zachęcić do dalszej współpracy. Jeśli nie planujemy innych zdjęć, to nic nie szkodzi – sam fakt szerszych usług fotografa jest gwarantem, że będzie o nas dbał.

 

Uważam, że fotograf powinien zaproponować nam przynajmniej dwa spotkania przed datą ślubu. Pierwsze tak naprawdę jest decydujące. Najczęściej przed tym spotkaniem jesteśmy już zdecydowani na tego właśnie fotografa i w jego trakcie podpisujemy umowę dot. współpracy. Dobrze jest, gdy opowiemy coś o ślubie i weselu, oczywiście to, co wiemy. To jest moment na wyartykułowanie swoich potrzeb, oczekiwań, próśb. Możemy podkreślić, że coś jest dla nas naprawdę istotne.

 

Drugie spotkanie powinno się odbyć w ciągu dwóch tygodni przed ślubem. Głównym jego celem jest potwierdzenie dotychczasowych ustaleń i podanie technicznych informacji fotografowi (plan wesela, wspólne zdjęcie przed kościołem, informacje dotyczące Liturgii jeśli np. planowana jest procesja z darami itp. ...). Jeżeli w trakcie przygotowań do ślubu coś uległo zmianie – powiedzmy o tym fotografowi (jeżeli oczywiście go dotyczy). Niektórzy fotografowie proponują tylko to pierwsze spotkanie – jeśli Młoda Para nie ma czasu na więcej to jest to usprawiedliwione, jednak warto lepiej się poznać jeśli od umiejętności i podejścia tego człowieka ma zależeć nasza najcenniejsza pamiątka tych wyjątkowych chwil.

 

Spotkania, o których pisałem powyżej mają jeszcze jeden ważny cel: dzięki nim zaczynamy budować relacje z fotografem. Brzmi to banalnie, ale jest bardzo istotne. Zaobserwowałem, że w trakcie ślubów fotograf jest „ciekawą postacią”. Towarzyszy parze młodej w zasadzie non stop, a nie jest gościem. Para młoda obdarza go dużym zaufaniem. Takiemu „komuś” możemy pokazać nasze prawdziwe emocje. Dlatego tak ważne jest zbudowanie wspólnych dobrych relacji. Oczywiście od dnia podpisania umowy jesteśmy z naszym usługodawcą w stałym kontakcie poprzez telefon, mail. Jeżeli więc chcemy przekazać jakąś informację lub o coś zapytać (o czym na spotkaniu zapomnieliśmy) to nie bójmy się – tylko to zróbmy.

 

Jeżeli chcemy profesjonalnego fotoreportażu – profesjonalnie potraktujmy fotografa.

Jak wybrać fotografa na własny ślub – przede wszystkim dobrze się do tego przygotowując. Dobry fotograf to nie tylko taki, który „pstryka” ładne fotografie, ale taki, który wysoko ceni Was i Wasz najważniejszy dzień w życiu.

 

Łukasz

 

PS od Ani

I nie wybierajcie takiego, który robi zdjęcia ludziom jak jedzą (nie mylić z siedzącymi przy stole). Oglądanie później cioć i wujków przełykających schabowego nie należy do najwspanialszych wrażeń estetycznych. Zresztą ta zasada dotyczy nie tylko wesel…

Favorites

Polecamy:

 


facebook